Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie je na mosteckých operačních sálech běžná
- David Hlinka
- 15. 4.
- Minut čtení: 2
Jde o miniinvazivní výkon, který mostečtí gynekologové provádí na Centrálních operačních sálech. V tomto konkrétním případě řešili problém u pacientky s diagnostikovanou myomatósou. Bezvadně sehraný sálový tým vedl zkušený operatér MUDr. Zdeněk Vojtěch, který nám k zákroku ještě sdělil: „Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterectomie, zkratka LAVH, spočívá v odejmutí nemocné dělohy s vejcovody a vaječníky nebo jejich ponecháním. Je to v současnosti běžně a často prováděný operační výkon, spočívající v kombinaci laparoskopického přístupu do dutiny břišní, bez nutnosti klasického břišního řezu a dále ve vaginální části operace, kterou se uvolněná děloha (vejcovody, vaječníky) vyoperují ven z dutiny břišní. Během laparoskopické části vstupujeme do dutiny břišní pomocí tří vpichů nezbytných pro zavedení optického přístroje a nástrojů potřebných pro provedení první části operace, spojené s uvolněním dělohy, vejcovodů a vaječníků. Teprve pak je operační zákrok dokončen vaginální cestou, kdy dojde k úplnému odstranění dělohy (vejcovodů a vaječníků) z dutiny břišní a nezkrácená pochva se následně zaslepí a uzavře sešitím.“
Základní výhodou tohoto typu operačního zákroku je podstatné zkrácení doby časné a pozdní rekonvalescence, zkrácení doby hospitalizace a doby pracovní neschopnosti. Také se snižuje procento pooperačních komplikací, ať časných či pozdních. Dochází k rychlejšímu a méně komplikovanému pooperačnímu hojení, s celkově menšími následky pro pacientku a to na rozdíl od klasických břišních operačních výkonů.
„Užití LAVH má samozřejmě také své limity, mezi které patří zejména stavy po komplikovaných břišních zánětech a operacích a stavy, kdy velikost dělohy nebo vaječníků technicky nedovoluje dokončit operaci vaginální cestou. Dále jsou to pak situace, kdy v průběhu operace nastanou neočekávané komplikace, jako jsou silné krvácení v operačním poli nebo kdy vznikne extrémní riziko poranění okolních nitrobřišních orgánů (střev, močového měchýře). Dosti limitující jsou také stavy u žen, které nikdy spontánně nerodily, u kterých jsou přirozeně zúžené a pevné porodní cesty,“ doplnil Zdeněk Vojtěch.

Comments